Agnieszka Pawlik
AktualnościOfertaO mnieDoświaczeniePolecamKontakt
pawlik
Strona głównaOpen Space Technology: O metodzie Etapy wstępne Przebieg konferencji

PRZEBIEG KONFERENCJI

„Bądź gotowy na zaskoczenie!” - takie napomnienie wisi nad głównym wejściem. Pierwsze zaskoczenie zaraz po wejściu: konferencja zaczyna się od... przerwy na kawę! Tutaj nikt się nie spieszy. Jest wprawdzie ramowy program, ale służy on temu, po co tutaj wszyscy przyszli, a nie odwrotnie. Przybyłe osoby siadają w okręgu. Wszyscy mogą zobaczyć wszystkie twarze. Wszyscy są tak samo ważni, gdyż wszystkich dotyczy ta sprawa, której dziś chcą poświęcić czas. „Każdy kto przyjdzie, jest właściwą osobą”- brzmi jedna z zasad.
Sponsor/organizator wita przybyłych i krótko podkreśla wagę sprawy, która „pali” lub „piecze”. Następnie fasylitator wprowadza uczestników w proces. Wyjaśnia zasady, nakreśla przestrzeń i czas, a następnie zaprasza wszystkich do wypełnienia tej przestrzeni treścią! Tym, co dla OBECNYCH jest TERAZ najważniejsze. Sypią się sprawy do przedyskutowania: powoli przestrzeń zapełnia się zaproszeniami.

Kiedy jeden, dwa, a czasem nawet trzy dni są już zaplanowane (tematy do dyskusji można zgłaszać też później, jeśli się pojawią NOWE sprawy), każdy wie, gdzie się ma udać, gdyż przestrzeń została dzień wcześniej uważnie zaplanowana i oznaczona przez fasylitatora i asystentów.

Można angażować się w dyskusje po uszy, a można też czasem stać się trzmielem (zmieniać grupy w każdej chwili) a nawet motylem (nie angażować się w nic), gdyż może właśnie teraz ktoś potrzebuje czasu dla siebie, i może właśnie w tym czasie coś ważnego się wydarzy!

Obowiązuje bowiem prawo dwóch stóp: albo jestem w tym miejscu zaangażowany - coś daję z siebie lub biorę dla siebie, albo biorę odpowiedzialność za swój czas  oraz sens i... zaszczycam grupę swoją nieobecnością.

Pozostałe zasady to:
  • „Kiedykolwiek się zacznie - jest to właściwy moment”,
  • „Kiedy się skończy - jest koniec, a co się nie skończyło, trwa nadal”,
  • „Cokolwiek się wydarzy, jest jedyną rzeczą, która mogła się stać”.
W czasie dyskusji uczestnicy sami sporządzają raport, w którym zawierają najważniejsze wnioski, to, o czym chcą pamiętać i poinformować innych. Raporty te są następnie udostępniane wszystkim uczestnikom.
 
 
 
 
 dalej ►
pawlik
Agnieszka Pawlik